Professional service for venues

Your brand, on the tools of the trade

THE BARS shakers, jiggers, strainers and tools marked with your venue's logo. For cocktail bars, hotels and speakeasies that look after every detail, from the drink to the station.

Two techniques, one standard: yours

Prices per block of 6 pieces, ex VAT.

Laser Mono

Precision laser marking in single-colour black. A technical, refined line that does not wear off.

  • Permanent engraving that stands up to service
  • Very fine detail: logos, monograms, QR codes
  • The long-standing choice for steel and dark tools

9,70 € + VAT per block of 6 pcs

Color Fusion

The full-colour technique: your logo in four-colour print, fused into the surface.

  • Solid colours, gradients and photographs
  • Withstands commercial washing and the dishwasher
  • Suited to bright brand identities and colour QR codes

12,70 € + VAT per block of 6 pcs

  1. 1 Choose the products Quantities in blocks of 6: 6, 12, 18, 24 pieces.
  2. 2 Upload your artwork Logo, monogram or QR code: SVG, PDF, PNG or JPG.
  3. 3 Dispatched within 7 working days Pre-print check included, guaranteed dispatch.

Configure your equipment

THE BARS range: select the quantity, turn on personalisation, upload the artwork.

Boston Shaker Set 28oz and 20oz, Weighted Tins, 18/10 Stainless Steel

Boston Shaker Set 28oz and 20oz, Weighted Tins, 18/10 Stainless Steel

11,52 € per piece, ex VAT 69,12 € per block of 6 (11,52 € ×6)

1 block of 6 pieces

Mixing Glass, Clear Glass, 16cm

Mixing Glass, Clear Glass, 16cm

4,97 € per piece, ex VAT 29,82 € per block of 6 (4,97 € ×6)

1 block of 6 pieces

Jigger 25ml/50ml Pro, 18/10 Stainless Steel, Japanese Style

Jigger 25ml/50ml Pro, 18/10 Stainless Steel, Japanese Style

12,40 € per piece, ex VAT 74,40 € per block of 6 (12,40 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Spoon 30cm, Twisted Stem, Stainless Steel

Bar Spoon 30cm, Twisted Stem, Stainless Steel

3,92 € per piece, ex VAT 23,52 € per block of 6 (3,92 € ×6)

1 block of 6 pieces

Pourer Caps Deluxe for Metal Pourers, Black Rubber (Pack of 12)

Pourer Caps Deluxe for Metal Pourers, Black Rubber (Pack of 12)

4,90 € per piece, ex VAT 29,40 € per block of 6 (4,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bartender Bag with Kit, Faux Leather, 17 Tools

Bartender Bag with Kit, Faux Leather, 17 Tools

128,00 € per piece, ex VAT 768,00 € per block of 6 (128,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

Fine Strainer, Conical Mesh, 85mm, 18/10 Stainless Steel

Fine Strainer, Conical Mesh, 85mm, 18/10 Stainless Steel

4,90 € per piece, ex VAT 29,40 € per block of 6 (4,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Mojito Cover 9.5cm, Lime Green Polycarbonate

Mojito Cover 9.5cm, Lime Green Polycarbonate

2,80 € per piece, ex VAT 16,80 € per block of 6 (2,80 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Service Mat 45 x 30cm, Rubber, Raised Edge

Bar Service Mat 45 x 30cm, Rubber, Raised Edge

15,40 € per piece, ex VAT 92,40 € per block of 6 (15,40 € ×6)

1 block of 6 pieces

Ice Ball Mould, Sphere, Food-Grade Silicone

Ice Ball Mould, Sphere, Food-Grade Silicone

14,00 € per piece, ex VAT 84,00 € per block of 6 (14,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

Ice Cube Mould, Small Cube, 8 Cavities, Food-Grade Silicone

Ice Cube Mould, Small Cube, 8 Cavities, Food-Grade Silicone

9,80 € per piece, ex VAT 58,80 € per block of 6 (9,80 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bottle Pourer The Bars, Stainless Steel Metal Pourer (Pack of 12)

Bottle Pourer The Bars, Stainless Steel Metal Pourer (Pack of 12)

24,90 € per piece, ex VAT 149,40 € per block of 6 (24,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Jigger 30ml/60ml Vintage Pro, Stainless Steel, Inside Markings

Jigger 30ml/60ml Vintage Pro, Stainless Steel, Inside Markings

12,96 € per piece, ex VAT 77,76 € per block of 6 (12,96 € ×6)

1 block of 6 pieces

Boston shaker Luxury, 28oz tin and 20oz small tin in weighted stainless steel with mirror finish

Boston Shaker Luxury 28oz & 20oz Tin Set, Weighted, Mirror Finish

13,60 € per piece, ex VAT 81,60 € per block of 6 (13,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

Ice Scoop 10oz, Eco Wood, Drainage Holes

Ice Scoop 10oz, Eco Wood, Drainage Holes

5,52 € per piece, ex VAT 33,12 € per block of 6 (5,52 € ×6)

1 block of 6 pieces

Speed Rail 85cm, ABS, About 10 Bottles

Speed Rail 85cm, ABS, About 10 Bottles

59,20 € per piece, ex VAT 355,20 € per block of 6 (59,20 € ×6)

1 block of 6 pieces

Julep Strainer, Stainless Steel

Julep Strainer, Stainless Steel

3,90 € per piece, ex VAT 23,40 € per block of 6 (3,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Cocktail Strainer 4 Prong, Stainless Steel

Cocktail Strainer 4 Prong, Stainless Steel

3,90 € per piece, ex VAT 23,40 € per block of 6 (3,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Spoon 35cm with Disc Muddler, Stainless Steel

Bar Spoon 35cm with Disc Muddler, Stainless Steel

9,80 € per piece, ex VAT 58,80 € per block of 6 (9,80 € ×6)

1 block of 6 pieces

Ice Mould for Collins Ice Spears, Food-Grade Silicone

Ice Mould for Collins Ice Spears, Food-Grade Silicone

17,00 € per piece, ex VAT 102,00 € per block of 6 (17,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Spoon 35cm with Ice Hammer, Stainless Steel Cocktail Spoon

Bar Spoon 35cm with Ice Hammer, Stainless Steel Cocktail Spoon

9,73 € per piece, ex VAT 58,38 € per block of 6 (9,73 € ×6)

1 block of 6 pieces

Ice Mould Large Cube, 4 Cavities, Food-Grade Silicone

Ice Mould Large Cube, 4 Cavities, Food-Grade Silicone

14,00 € per piece, ex VAT 84,00 € per block of 6 (14,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

Citrus Peeler 21cm, Stainless Steel, SBC-Coated Handle

Citrus Peeler 21cm, Stainless Steel, SBC-Coated Handle

5,74 € per piece, ex VAT 34,44 € per block of 6 (5,74 € ×6)

1 block of 6 pieces

Japanese Fine Strainer, Deep Bowl, Stainless Steel

Japanese Fine Strainer, Deep Bowl, Stainless Steel

12,50 € per piece, ex VAT 75,00 € per block of 6 (12,50 € ×6)

1 block of 6 pieces

Mixing Glass Napoleon 700ml, Vintage, 27cm Tall

Mixing Glass Napoleon 700ml, Vintage, 27cm Tall

32,80 € per piece, ex VAT 196,80 € per block of 6 (32,80 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Spoon with Trident Fork 45cm, Nettuno, Stainless Steel

Bar Spoon with Trident Fork 45cm, Nettuno, Stainless Steel

16,10 € per piece, ex VAT 96,60 € per block of 6 (16,10 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Condiment Holder 49cm, 4 Compartments, Lid, Black

Bar Condiment Holder 49cm, 4 Compartments, Lid, Black

29,60 € per piece, ex VAT 177,60 € per block of 6 (29,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

Boston Shaker Tin 28oz, Weighted, 18/10 Stainless Steel

Boston Shaker Tin 28oz, Weighted, 18/10 Stainless Steel

6,68 € per piece, ex VAT 40,08 € per block of 6 (6,68 € ×6)

1 block of 6 pieces

hawthorne strainer deluxe vintage in satin stainless steel, tight 360 degree spring, no tabs

Hawthorne Strainer Deluxe Vintage, Satin Stainless Steel

16,52 € per piece, ex VAT 99,12 € per block of 6 (16,52 € ×6)

1 block of 6 pieces

PRO Lime Squeezer, Black and Grey Reinforced Plastic, 173g

PRO Lime Squeezer, Black and Grey Reinforced Plastic, 173g

11,90 € per piece, ex VAT 71,40 € per block of 6 (11,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

stepped jigger by The Bars in vintage finish, four steps with the measures engraved on the outside wall and a side handle

Stepped Jigger 15-60ml, Vintage Finish Stainless Steel

15,90 € per piece, ex VAT 95,40 € per block of 6 (15,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Fine Strainer 85mm, Stainless Steel Mesh

Fine Strainer 85mm, Stainless Steel Mesh

3,92 € per piece, ex VAT 23,52 € per block of 6 (3,92 € ×6)

1 block of 6 pieces

Mixing Glass and Boston Shaker Set, Glass and Polished Stainless Steel

Mixing Glass and Boston Shaker Set, Glass and Polished Stainless Steel

10,17 € per piece, ex VAT 61,02 € per block of 6 (10,17 € ×6)

1 block of 6 pieces

Polycarbonate Rocks Glass 270ml, Medium, Unbreakable, Stackable

Polycarbonate Rocks Glass 270ml, Medium, Unbreakable, Stackable

2,10 € per piece, ex VAT 12,60 € per block of 6 (2,10 € ×6)

1 block of 6 pieces

Jigger 30/60ml Pro, Stainless Steel, Inner Markings

Jigger 30/60ml Pro, Stainless Steel, Inner Markings

12,50 € per piece, ex VAT 75,00 € per block of 6 (12,50 € ×6)

1 block of 6 pieces

Jigger 30/45ml Pro, Stainless Steel, Marked at 15, 30 and 45ml

Jigger 30/45ml Pro, Stainless Steel, Marked at 15, 30 and 45ml

12,50 € per piece, ex VAT 75,00 € per block of 6 (12,50 € ×6)

1 block of 6 pieces

Wooden Citrus Squeezer, Eco Wood Composite, 27cm

Wooden Citrus Squeezer, Eco Wood Composite, 27cm

18,00 € per piece, ex VAT 108,00 € per block of 6 (18,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

Hawthorne Strainer, Stainless Steel, 360° Spring, No Prongs

Hawthorne Strainer, Stainless Steel, 360° Spring, No Prongs

12,20 € per piece, ex VAT 73,20 € per block of 6 (12,20 € ×6)

1 block of 6 pieces

Shaker Spring for Dry Shake, Egg White and Foams

Shaker Spring for Dry Shake, Egg White and Foams

3,92 € per piece, ex VAT 23,52 € per block of 6 (3,92 € ×6)

1 block of 6 pieces

V-Rod Bottle Opener 19cm, Steel, Pourer Remover

V-Rod Bottle Opener 19cm, Steel, Pourer Remover

5,60 € per piece, ex VAT 33,60 € per block of 6 (5,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

Bar Spoon Hoffman 45cm, Black Finish, Twisted Stem

Bar Spoon Hoffman 45cm, Black Finish, Twisted Stem

19,60 € per piece, ex VAT 117,60 € per block of 6 (19,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

Citrus Zester 17cm, Stainless Steel with SBC Grip Handle

Citrus Zester 17cm, Stainless Steel with SBC Grip Handle

5,60 € per piece, ex VAT 33,60 € per block of 6 (5,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

Triple Shaker Spring for Dry Shake, Stainless Steel, Made in Italy

Triple Shaker Spring for Dry Shake, Stainless Steel, Made in Italy

7,90 € per piece, ex VAT 47,40 € per block of 6 (7,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

Hawthorne Strainer, Matt Black Finish, 360° Spring, No Prongs

Hawthorne Strainer, Matt Black Finish, 360° Spring, No Prongs

8,96 € per piece, ex VAT 53,76 € per block of 6 (8,96 € ×6)

1 block of 6 pieces

Hawthorne Strainer Vintage, Stainless Steel, 360° Spring

Hawthorne Strainer Vintage, Stainless Steel, 360° Spring

18,50 € per piece, ex VAT 111,00 € per block of 6 (18,50 € ×6)

1 block of 6 pieces

Cobbler Shaker Deco 900ml, Mirror-Finish AISI 304 Stainless Steel

Cobbler Shaker Deco 900ml, Mirror-Finish AISI 304 Stainless Steel

32,00 € per piece, ex VAT 192,00 € per block of 6 (32,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

Boston Shaker Tiffany, Weighted 28oz Tin and 20oz Half Tin, Aqua Green 18/10 Stainless Steel

Boston Shaker Tiffany, Weighted 28oz Tin and 20oz Half Tin, Aqua Green 18/10 Stainless Steel

33,00 € per piece, ex VAT 198,00 € per block of 6 (33,00 € ×6)

1 block of 6 pieces

amber dropper bottle 50ml in borosilicate 3.3 glass with graduated pipette in the screw cap

Amber Dropper Bottle 50ml, Borosilicate Glass

6,24 € per piece, ex VAT 37,44 € per block of 6 (6,24 € ×6)

1 block of 6 pieces

axe bar spoon by The Bars, 45cm, pierced medieval axe on top of a twisted stainless steel stem

Axe Bar Spoon 45cm, Medieval Head, Twisted Stainless Steel

17,90 € per piece, ex VAT 107,40 € per block of 6 (17,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

bar spoon with muddler by The Bars, 40cm, twisted stainless steel stem with teardrop bowl and muddler head

Bar Spoon with Muddler 40cm, Twisted Stainless Steel

12,50 € per piece, ex VAT 75,00 € per block of 6 (12,50 € ×6)

1 block of 6 pieces

bitters bottle 50ml in faceted glass with stainless steel dash pourer fitted

Bitters Bottle 50ml with Stainless Steel Dash Pourer

14,70 € per piece, ex VAT 88,20 € per block of 6 (14,70 € ×6)

1 block of 6 pieces

Black Bar Condiment Holder, 6 Compartments, 49cm

Black Bar Condiment Holder, 6 Compartments, 49cm

29,60 € per piece, ex VAT 177,60 € per block of 6 (29,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

Boston shaker Twist, 28oz tin and 20oz small tin in stainless steel with twisted spiral body and mirror finish

Boston Shaker Twist 28oz & 20oz Tin Set, Weighted, Mirror Finish

21,60 € per piece, ex VAT 129,60 € per block of 6 (21,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

cocktail shaker Deco Coffee by The Bars, three-piece 900ml cobbler in mirror-polished stainless steel

Cocktail Shaker Deco Coffee 900ml, Three-Piece Cobbler, Stainless Steel

14,80 € per piece, ex VAT 88,80 € per block of 6 (14,80 € ×6)

1 block of 6 pieces

conical flask 1000ml by The Bars in borosilicate glass, with printed scale and cork stopper

Conical Flask 1000ml with Cork, Borosilicate 3.3 Glass

13,20 € per piece, ex VAT 79,20 € per block of 6 (13,20 € ×6)

1 block of 6 pieces

conical flask 150ml by The Bars, small borosilicate glass flask with cork stopper

Conical Flask 150ml with Cork, Borosilicate 3.3 Glass

3,90 € per piece, ex VAT 23,40 € per block of 6 (3,90 € ×6)

1 block of 6 pieces

conical flask 500ml by The Bars in borosilicate glass, with printed scale and cork stopper

Conical Flask 500ml with Cork, Borosilicate 3.3 Glass

7,92 € per piece, ex VAT 47,52 € per block of 6 (7,92 € ×6)

1 block of 6 pieces

Floppy Disk Coaster 10 x 10cm, Natural Rubber

Floppy Disk Coaster 10 x 10cm, Natural Rubber

1,92 € per piece, ex VAT 11,52 € per block of 6 (1,92 € ×6)

1 block of 6 pieces

fruit wedger with lever, ten-section blade cage in AISI 301 stainless steel

Fruit Wedger, 10 Sections, AISI 301 Stainless Steel Blades

121,60 € per piece, ex VAT 729,60 € per block of 6 (121,60 € ×6)

1 block of 6 pieces

hand bar spoon by The Bars, 45cm, cast five-finger hand on top of a twisted stainless steel stem

Hand Bar Spoon 45cm, Five-Finger Head, Twisted Stainless Steel

19,50 € per piece, ex VAT 117,00 € per block of 6 (19,50 € ×6)

1 block of 6 pieces

Frequently asked questions

How long does it take to receive personalised products?

Personalisation is a dedicated process: each batch is worked on individually in our workshop. Dispatch is guaranteed within 7 working days of order confirmation, once the artwork is approved.

Which file formats can I upload?

We accept SVG, PDF, PNG and JPG up to 15 MB. For the best result we recommend vector files (SVG or PDF): they keep sharp edges at any size. PNG and JPG need a high resolution, at least 300 dpi at print size. QR codes are fine too, either as vectors or as images.

Is Color Fusion dishwasher safe?

Yes. Color Fusion fuses the colours into the product surface: it withstands commercial washing, professional dishwashers and heavy use behind the bar. It is not a sticker and not a surface screen print: it does not peel off or fade with wash cycles.

Why is the minimum quantity 6 pieces?

Marking is done in batches: the block of 6 pieces is the minimum production unit that lets us guarantee consistent quality and a fair price. You can order any multiple: 6, 12, 18, 24 pieces and so on. The personalisation cost increases by one block every 6 pieces.

What happens if my file has a problem?

Every piece of artwork goes through a pre-print check: if we spot a problem with resolution, contrast or size we contact you before starting work, and the 7-day count does not begin. If you don't have a file ready, message us on WhatsApp: we will help you prepare the artwork.

Can I choose different techniques for different products in the same order?

Yes. Each product has its own configuration: you can mark the jiggers in Laser Mono and the shakers in Color Fusion in the same order, each with its own file. In the basket you will see each personalisation next to its product.

No file ready?

We will help you prepare the artwork: write to us and we will get it right together, with no hidden costs.

Message us on WhatsApp

Next event: Halloween, in 30 days. Open the calendar

Scroll to Top